کفشهای خود را همراه داشته باشید

کفشهای ارتوتیک را میتوان “نگهدارنده و پیشگیری کننده” برای پاهای شما دانست، استفاده از این کفشها باعث میشود که در آینده در پاها خود مشکل فلج کننده ای نداشته باشید. یقه کفش مکانی است که محیط اطراف مچ پا را در بر می گیرد و زبانی نرم کفش برگه یا ورقه ای است که در زیر بندهای کفش قرار می گیرد. هر گونه مشکل کف پا یا مچ پا که نقصی را در حالت اندامی یا روش گام برداشتن به وجود بیاورد، به لحاظ نظری منجر به احساس درد در پایین کمر و دیگر مفصلهای تحمل کننده وزن مانند مفصل ران، زانو و مچ پا میشود. بااین حال اگر بیماری که دچار مشکلی در کف و مچ پا است، از کمر درد نیز رنج ببرد، میتوان کمر درد را با درمان عارضه کف یا مچ پا تسکین داد. لازم به ذکر است که بسیاری از بیماران بدون آن که دچار کمردرد باشند، به یک یا چند مورد از عارضههای درگیر کننده کف و مچ پا مبتلا هستند.

یکی از مهمترین نکاتی که افراد هنگام خرید کفش طبی مردانه باید به آن توجه کنند مقاومت و استحکام آن است. برخی از افراد به دلیل دارا بودن مشکلاتی مانند قطع عضو در ناحیه پا یا قسمتی از پنجه و درد در ناحیه پا، دچار بدشکلی و ناهنجاری در پا هستند. اگر به نوروپاتی دیابتی مبتلا هستید آسیب عصبی ناشی از مشکلات گردش خون در افراد دیابتی، ممکن است پاهای شما آنقدر بیحس شود که از پیشرفت مشکلات مزمن سلامتی چشم پوشی کنید. کفیهای طبی نیمه سخت: این نوع کفیهای طبی به حفظ تعادل در هنگام راه رفتن و انجام حرکات ورزشی کمک میکنند.

در مراحل انتهایی درمان این کفش جایگزین نوع پنجه برعکس می شود. صافی کف پا باعث میشود که کف پا کاملاً روی زمین قرار بگیرد و به زمین فشرده شود، چنانچه صافی کف پا درمان نشود، به مرور زمان منجر به ابتلا به آرتروز زانو میشود. به علاوه کفش پاشنه بلند عضلات ساق پا را کوتاه و منقبض میکند، در نتیجه کار عضلات چهارسر و کشیدن و دراز کردن پا سختتر میشود. پوشیدن کفش پاشنه بلند اجازه نمیدهد که پا عملکرد صحیحی داشته باشد و وزن بدن را رو به جلو به سمت برجستگی کف پا جابهجا میکند، در نتیجه فشار بیشتری به استخوانها و مفصلها وارد میشود. این بیحسی که بیماران دیابتی با آن روبهرو هستند عوارض جدی دارد که کفشهای طبی آن را به حداقل میرسانند. مهم ترین وظیفه کفش حفاظت از پا و ممانعت از آسیب رسیدن به آن است ولی متاسفانه بسیاری از کفش ها به پا آسیب میرسانند.

نحوه توزیع فشارهای کف پا با امکانات گرافیکی به صورت نوار کف پا نشان داده می شود. ارتوز یا کفی طبی به طور سفارشی ساخته میشود و داخل کفش قرار داده میشود تا گامهای غیرعادی یا نامنظم بیمار با همتراز شدن مجدد ساختارهای مچ پا اصلاح شود. کفش پاشنه بلند دامنه حرکتی پا را محدود میکند و به بیماریهای مفصلی استخوانهای پا مانند انحراف انگشت شست، ناخن شست درون روییده و بدشکلی انگشت چکشی دامن میزند. مشکلات مکانیکی کف پا میتواند بر شیوه راه رفتن یا ایستادن بیمار اثر بگذارد، این تغییرات نامطلوب به مرور زمان فشار مضاعفی را بر کمر تحمیل میکند و در نتیجه درد شروع میشود. به علاوه پوشیدن کفش تخت موجب چرخش رو به داخل پا (اورپرونیشن) میشود که به نوبه خود باعث عدم همترازی زانوها و مفصلهای ران و در نتیجه کمر درد میشود.