پای کاووسی: پا دارای قوس بلندی میباشد

به همین دلیل پزشکان پیشنهاد میکنند که از کفش با جعبه انگشت بزرگ استفاده کنید که راه رفتن هم راحتتر باشد؛ مخصوصا برای ساکنان شهرهای بزرگ مثل تهران که زمان طولانی کفش به پا دارند. فضای ایدهآل بین بلندترین انگشت پا و انتهای کفش یک ربع تا نیماینچ است. میتوانید با یک کاغذ و قلم، حالت کف پای خود را روی کاغذ دربیاورید و هنگام خرید با کفشها مقایسه کنید. همچنین توصیه میشود خرید کفش را هنگام بعدازظهر انجام دهید چراکه سایز پا در طول روز تغییر میکند و بعدازظهر در بهترین حالت اندازه خود قرار دارد. نشانه دیگر کفش طبی امکان «نفس کشیدن پا» است؛ به بیان دیگر این کفشها از مواد قابل هواگیری ساخته شده است که به گردش هوا در کفش کمک زیادی میکند. هر دو لنگه کفش را امتحان کنید چراکه اندازه در برندهای مختلف متفاوت است؛ از راحتی کفش اطمینان پیدا کنید. جستوجوی خبرنگار «دنیای اقتصاد» نشان میدهد متوسط قیمت یک جفت کفش طبی با کیفیت مناسب 500هزار تومان است؛ البته هم قیمت پایینتر و هم بالاتر در بازار وجود دارد.

کفشهای طبی دارای تکیه گاه قوس قابل توجهی و یک کاپ (فضای) پاشنه هستند که به تثبیت کف پا کمک میکنند و از چرخش بیشازحد به داخل یا خارج جلوگیری میکنند. کفی کفشهای طبی از فشار وارده به پاشنه و قسمت توپی پا میکاهد، این در حالی است که کفشهای معمولی شاید از قابلیت کافی برای توزیع فشار برخوردار نباشند. با این حال صرفنظر از اینکه گرفتار درد پا هستید یا نه، کفشهای طبی نسبت به کفشهای معمولی گزینه مناسبتری برای پا است. برای کسانی که با محدودیت های ناشی از مشکلات پا دست و پنجه نرم میکنند، کفشهای ارتوپدی کمک بسیار بیشتری میکنند و نسبت به کفشهای معمولی بسیار آزادتر هستند. از جمله این عوامل می توان به پیاده روی های طولانی برای خرید و یا رسیدن به محل کار، سر زدن به مهد کودک یا مدرسه فرزندان خود، دوران بارداری و غیره اشاره نمود.

این کفش باید حمایت کافی را از پا تامین کند که تنها زمانی نیاز به خرید کفش جدید پیدا خواهید کرد که پای کودک از کفش بزرگتر شده است. هر چه بونیون بزرگتر شود راه رفتن برای بیمار مشکلتر میشود. معمولا یکی از پاها از دیگری بزرگتر است و به همین سبب حتما سایز صحیح کفشهای خود را پیدا کنید. به همین دلیل حتما از سایز مناسب پاهای خود مطلع باشید. کفشهای با جلوی گرد یا مربعی ازلحاظ فضای پنجه در مقایسه با مدلهای باریک یا نوکتیز بهترند؛ مشکلاتی نظیر بانیون و انگشت چکشی، درصورتیکه فضای پنجه کفش تنگ و فشرده باشد و انگشتها کاملا کیپ بمانند، وخیمتر خواهند شد، اما کفشهای طبی با سایز مناسب از فضای آزاد کافی در قسمت پنجه برخوردارند و در جهت کمک به کاهش علائم عمل میکنند. اگر انگشت شست را به پشت پاشنه کفش فشار دهید و به راحتی داخل برود نشانه یک محافظ پاشنه بیکیفیت است.

البته از برند کلارک مدل آتن آن هم در بازار با قیمت یک میلیون و 400هزار تومان پیدا میشود. داخل نرم و لطیف : برای داخل کفشهای طبی استاندارد معمولا از جنسهای نرم و لطیف بهره گرفته میشود. عمق اضافه : برخی مدلهای کفش طبی از روی قالبهای خاصی با عمق اضافه طراحی و تولید میشوند. پهناهای مختلف : برخی برندهای کفش طبی از لحاظ پهنا هم متنوعاند و کفشهایی با پهناهای مختلف تولید میکنند. کفشهای طبی کفشهایی هستند که به طور خاص برای پشتیبانی یا بهبود وضعیت مکانیک و ساختار پا، مچ پا و کف پا طراحی شدهاند. علاوه بر این تعویض منظم کفی کفشهای طبی کمک میکند کفش در مقابل تغییرات آبوهوایی و همینطور عرق کردن پا، خشک و راحت بماند. محیط مرطوب بستر مناسبی برای رشد قارچها و کپکها هم هست که خشک نگهداشتن از انتشار این بیماریها بر پوست پا جلوگیری میکند. کفشهای طبی مخصوص پروناسیون شدید از چرخش غیرطبیعی پاها به داخل جلوگیری کرده و از فشار وارده به زانوها و لگن میکاهند.