ویژگی های کفش طبی مناسب: چگونه کفش طبی خوب را انتخاب کنیم؟

اگرچه تمام کفش های موجود در بازار، استاندارهای اولیه رو در هنگام طراحی و تولید رعایت می کنند، اما کفش های طبی یا کفش های ارتوپدی (Orthopedic Shoe)، جز کفش های فوق العاده استاندارد و اصولی هستند و نه تنها از پاها در برابر آسیب دیدگی مراقبت می کنند، بلکه احساس راحتی خیلی خوبی رو هم برای افراد ایجاد می کنند و تاثیر خیلی خوبی در برطرف شدن مشکلات مربوط به پاها و ستون فقرات نیز دارند و همچنین مانع از آسیب دیدن پاها و ستون فقرات و کمر نیز خواهند شد. مناسب ترین کفش برای خانم ها ، کفشی با 2 الی 3 سانتی متر پاشنه و پنجه پهن یا به اصطلاحی کفش طبی زنانه پاشنه دار می باشد.

فاشیای کف پا یا فاشیای پلانتار یک نوار بافتی محکم است که در کف پا قرار گرفته و بین پنجه و پاشنه کشیده شده است. در مراحل انتهایی درمان این کفش جایگزین نوع پنجه برعکس می شود. اگرچه این کفش ها به طور خاص برای پشتیبانی از ساختار پا و ستون فقرات طراحی شده اند و افرادی که در ناحیه پا و کمر مشکل دارند به سراغ کفش طبی می روند اما این موضوع دلیل نمیشه که سایر افراد از این مدل از کفش ها استفاده نکنند. اگرچه کفش های طبی فقط پاها را پوشش میدهند اما تاثیر خیلی خوبی در محافظت از ستون فقرات، کمر، زانو و باسن نیز دارند و حمایت گسترده ای رو برای محافظت از این بخش های بدن نیز خواهند داشت. اما با این حال، کفش های ارتوپدی فقط مختص میانسالان نیستند و ممکنه افرادی در سنین جوانی و به دلیل مشکلاتی که برای پاها و ستون فقرات آن ها ایجاد شده است، مجبور به استفاده از کفش های طبی باشند.

کفش های طبی، از جمله کفش هایی هستند که به طور خاص برای پشتیبانی و حمایت از ساختار پا، مچ پا و پا طراحی شده اند و دارای تعدادی ویژگی و کارکرد پزشکی نیز هستند و به همین دلیل تفاوت عمده ای با کفش های معمولی و روزمره دارند. ناحیه کمر و باسن نیز قطعا با آسیب هایی مواجه می شوند. این وسایل ممکن است جهت استفاده در اندام های دیگری همچون کمر، زانو و غیره نیز تجویز شوند. وقتی صحبت از کفش طبی میشه، بسیاری از افراد تصور می کنند که این کفش ها مخصوص افراد مسن بوده و یا برای افرادی که در ناحیه پا و کمر دچار اسیب هستند، طراحی و تولید شده است و خودشان نیازی به پوشیدن این مدل از کفش ها ندارند!

قسمت پشتی کفش دقیقا بر روی پشت پاشنه پا قرار می گیره و سفت و محکم بودن این بخش، کمک میکنه تا پاها به طور مناسب و فیکس درون کفش جای بگیره و امکان پیچ خوردن مچ پا در اثر راه رفتن و پیاده روی به حداقل میرسه. در بیشتر افراد، یک پا بزرگتر از پای دیگر است، بنابراین اندازه کفشی را بخرید که پای بزرگتر را در خود جای دهد. معمولا افرادی که به سراغ استفاده از کفش های طبی می روند دارای مشکلاتی در مفاصل، زانو و پاهای خود هستند و از مشکلاتی که در پاها وجود داره رنج می برند.