در تهیه کفش به چه نکاتی توجه کنیم. کفش خوب چه خصوصیاتی دارد

وقتی برای امتحان کردن کفش سرپا می ایستید باید در جلوی کفش و در جلوی بلندترین انگشت شما یک سانتیمتر فضای خالی وجود داشته باشد. فضای ایدهآل بین بلندترین انگشت پا و انتهای کفش یک ربع تا نیماینچ است. کفش جهت حفاظت پا است ولی بعضیها شیکی را به راحتی پا ترجیح میدهند. جنس آستر این کفش مردانه ، چرم بوده که به دلیل چرمی بودن آن راحتی و آرامش را برای پاهای شما به ارمغان میآورد. بهترین کفش برای خانم ها کفش با پاشنه ۳-۲ سانتیمتر با یک پنجه پهن است. و متاسفانه طرح های کفش پاشنه بلند یکی از مدل های مورد علاقه خانم هاست. گرچه به نظر نمیرسد بتوان خانم ها را از پوشیدن کفش های پاشنه بلند منصرف کرد، بهتر است استفاده از آنها را تا حد امکان به زمان های کوتاهی محدود نمود. کفشی را انتخاب کنید که تا حد امکان به شکل پایتان باشد.

کفش را بعد از ظهر بخرید چون اندازهی پا در بعد از ظهر حدود ۸% بزرگتر از پا هنگام اوایل صبح است. کفش نامناسب یکی از علل مهم بسیاری از بیماری های پا است و میتواند موجب بروز بیماری هایی مانند انحراف شست پا، سائیدگی شست پا، میخچه، انگشت چکشی و فرو رفتن ناخن در انگشت شود. سعی کنید برندی که کفش طبی را از آن خریداری می کنید برند معتبری باشد، زیرا بسیاری از فروشگاه ها به اسم کفش طبی، کفش هایی با کیفیت نه چندان خوب را عرضه می کنند. کسی که استعداد این امر را داشته باشد اگر کفش تنگ بپوشد، چون شست پا به طرف خارج و انگشتان دیگر انحراف پیدا میکند، احتمال برجسته شدن بونیون و درد آن و کجی شست پا که به آن هالوکس والگوس میگویند بیشتر میشود که در بعضی مواقع بسیار دردناک است و منجر به عمل جراحی خواهد شد. اگر از ارتزهای تجویزی استفاده میکنید، مطمئن باشید که آنها را با خود آوردهاید.

پشت کفش باید پاشنه پایتان را کاملا دربر گرفته و اجازه سرخوردن و حرکت در کفش را به آن ندهد. بیشترمفاصل زانو، لگن و پشت را درگیر میکند. برای این که از این جهت راحت زندگی کنیم نباید راحتی پا را فدای شیکی کفش کنیم و هنگام خرید، کفش باید راحت باشد و تنگ نباشد. در هنگام ایستادن، تخت پا نباید کاملاً زمین را لمس کند. کفش های طبی برای کسانی که کف صاف یا قوس بزرگ در کف پا دارند بسیار مهم است. پنجه پهن ترین قسمت پا و کفش است. این قسمت های کفش باید پد ها و بالشتک های نرمی برای جلوگیری از وارد شدن فشاربه پوست داشته باشند. پنجه پهن و با ارتفاع : پنجه کفش یا Toe box از مهمترین قسمت های آن است. کفش با جعبه پنجه مربعی یا گرد بپوشید تا انگشتان جدا بمانند.

با این وجود ، ما بندرت به پاهای خود و کفش هایمان توجه می کنیم. خصوصیات مشترکی وجود دارند که تمام کفش های طبی باید واجد آنها باشند. باید توجه داشت کفش نامناسب و تنگ واقعا زجرآور است. این کفش دارای یک لایه میانی از نوع EVA با قالب فشرده است که به شکل آناتومیک برای راحتی مداوم پاها مناسب است. پنجه آن باید به اندازه کافی پهن و جادار باشد که انگشتان پا به راحتی در آن خم و راست شوند و جا برای رشد پنجه داشته باشد. محافظ پاشنه به افرادی که درد مکرر پاشنه پا دارند کمک میکند که پایداری بیشتری هنگام قدم زدن یا ایستادن داشتهباشند. افرادی که تجربه ابتلا به دیابت را دارند، گاهی اوقات نگران سلامت پای خود هستند. در صورتی که کفش طبی تنگ باشد و به پاها فشار وارد نماید و خونرسانی به پا را کاهش می دهد و پا را زخم می کند .