انواع کفش طبی ارتوپدی سفارشی؛ درمان اختلالات خفیف تا شدید پا

چنین عوارض جدی، حتی ممکن است به آسیبهای دیگر از قبیل مسطح شدن کف پا منجر شوند که به ندرت به آنها توجه میشود. بسیاری از عوارض در سنین کودکی قابل پیشگیری اند و با استفاده از کفش طبی قابل درمان اند. بعضی از کفش ها که جدیدا در بازار یافت می شوند که به آن ها نیز کفش طبی گفته می شود، این کفش ها گرچه طبی نیستند ولی ساختار طبیعی پای سالم را رعایت کرده اند. وظیفه هر كفی كفش باید این باشد كه انواع ناهنجاری های بدن و یا الگوهای غلط راه رفتن را اصلاح كند. با این حال، کفش مناسب میتواند وضعیت شما را تا حد زیادی بهبود بخشد، درد شما را کاهش دهد و در هنگام راه رفتن و ایستادن ثبات بیشتری داشته باشد. زیرههای این کفش از فرمول پلیاورتان منحصربهفرد ساخته شدهاند که شوک را جذب میکند و از پاها، کمر و ساق پا در زمانی که مدتی طولانی میایستید محافظت به عمل میآورد.

این محافظ از مواد نرم و بدون هیچگونه دوخت برآمده ساخته میشود. مطالعات نشان میدهد که بیشتر افراد تمایل به پوشیدن کفشهایی دارند که برای آنها خیلی کوچک است، بنابراین تهیه یک کفش مناسب در یک فروشگاه کفش مناسب برای تهیه بهترین کفشهای مناسب توصیه میشود. و اما کفش هایی که در بازار و مغازه های کفش فروشی موجود است و گاهی برای فروش بیشتر، نام کفش طبی روی آن ها می گذارند که ممکن است واقعیت نداشته باشد. کفی طبی تهیه شده در داخل کفش شما برای توزیع مناسب فشار روی سطوح پا و اصلاح مشکلات بیومکانیکی بدن شما تهیه شده است. نکته مهم دیگر در خرید یک کفش استاندارد و به اصطلاح طبی این است كه انگشت شست پا باید به اندازه یک انگشت یا حداقل 1 سانتی متر با جلو کفش فاصله داشته باشد. بیمارانی هستند که به دلیل مشکلاتی از قبیل قطع عضو در ناحیه پا و یا قسمتی از پنجه و دیگر بیماری ها دچار دفورمیتی و ناهنجاری شده اند که استفاده این افراد از کفش طبی و کفی های مخصوص می تواند، کمک قابل توجهی را به این عزیزان بکند.

در صورتی که از کفش های بدون پاشنه و تخت استفاده میکنیم بهتر است مدت استفاده از آنها کوتاه باشد. آیا داخل این محصول نرم است؟ کفیهای طبی به توزیع یکنواختتر فشار وارده بر پا و مچ پا کمک کرده و این نیروها به صورت یکنواختتر و ملایمتر به زانو وارد میشوند. متخصصین مرکز جامع توانبخشی امید میتوانند با طراحی و ساخت یک کفش مناسب به رفع درد و ناراحتی شما کمک کنند تا شما بتوانید با راحتی بیشتری بروید. کفش طبی یا اصطلاحا کفش ارتوپدی، کفشی است که زیر نظر کارشناسان ارتوپدی فنی (ارتوز و پروتز) با انجام معاینه بالینی و ارزیابی کامل متناسب با شرایط پای شما ساخته شود. اصطلاحا کفش طبی به کفشی گفته می شود که در کارگاهی خاص، با تجویز پزشک و زیر نظر مهندسین ارتوپدی فنی ساخته شود. در سنین بالاتر نیز كفی اثر نگهدارنده دارد. با توجه به اینکه بسیاری از افراد به دلیل مشغله های مختلف، زمان زیادی از روز خود را خارج از منزل می گذرانند و در اغلب مواقع نیز کفش به پا دارند؛ اگر کفش نامناسب باشد و پشتیبانی مناسبی از پاها به عمل نیاورد؛ خطر ابتلا به صافی کف پا و هالوکس والگوس و حتی فاسیت وجود خواهد داشت (فاسیت یک بیماری عفونی است که در موارد حاد منجر به مرگ شخص می شود).

امروزه در بسیاری از مراکز توانبخشی و کلینیک های ارتوپدی فنی، با معاینه بالینی و لمس کف پا، مشاهده چگونگی راه رفتن و بر اساس تجربیات متخصص، کفی طبی برای افراد تهیه می شود. دفورمیتی ( بدشکلی) در ناحیه پا در اثر حوادث و بیماری ها عارض می شود و بیماران را با مشکلات زیادی در راه رفتن و زندگی روزمره دچار می کند حتی در کودکان و نوجوانان استفاده از این نوع کفش ها به اصلاح و درمان آنان می انجامد. انگشتان پا باید در پنجه کفش فضای کافی داشته باشند تا از هم باز شوند و کمی به بالا و پایین بروند.